https://hook.eu1.make.com/fjc3hsk1xoll5f3y1fbip917tdxs4azx

Związek
|
15/4/23

Kto w związku ma rację?

Nadszedł czas, by położyć kres niekończącym się dyskusjom "ja mam rację, a ty nie".

Kto w związku ma rację?

**Nadszedł czas, by położyć kres niekończącym się dyskusjom "ja mam rację, a ty nie". **
**Rozmowy między partnerami powinny przyczyniać się do zbliżenia i wzmocnienia relacji. **Niemniej jednak, często zdarza się, że jedna strona naciska na swoją rację i zdominowanie rozmowy, co może prowadzić do osłabienia kontaktu między partnerami.

W takich sytuacjach ważne jest, aby pamiętać, że cele i pomysły, które pojawiają się podczas rozmowy, powinny służyć waszej relacji. Nie powinny prowadzić do rozłamu i nieporozumień. Dlatego warto zawsze zwracać uwagę na emocje i potrzeby drugiej osoby i dążyć do znalezienia rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. W ten sposób, rozmowy będą przyczyniać się do budowania zdrowej i trwałej relacji.

Problemy oraz trudne rozmowy są nieodłącznymi elementami każdego związku, dlatego warto porozmawiać o tym, jak radzić sobie w takich sytuacjach, aby uniknąć strategii "ja mam rację, a ty się mylisz". Kluczowym narzędziem w tym przypadku jest pełne zrozumienie i akceptacja

Dlaczego czasami tak trudno jest zrozumieć perspektywę drugiej strony oraz jak radzić sobie z nieporozumieniami, które mogą doprowadzić do rozłamów w waszej relacji?

Zanim przejdziemy do rozwiązań, ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli wasza komunikacja prowadzi do jeszcze większych problemów i nieporozumień, to nie oznacza, że coś jest nie tak z tobą czy z waszą relacją. W takiej sytuacji, warto skupić się na poprawieniu swoich umiejętności komunikacyjnych. Być może potrzebujesz nowych narzędzi i sposobów, aby lepiej wyrażać swoje myśli i uczucia, a także bardziej efektywnie słuchać drugiej osoby.

Często dochodzi do sytuacji, gdzie jedna strona uważa, że ma rację, a druga jest w błędzie. Następują wtedy wzajemne oskarżenia i napięcia. Ważne jest jednak skupienie się na budowaniu porozumienia, a nie na udowadnianiu swojej racji. Słuchajmy uważnie drugiej strony i starajmy się zrozumieć jej punkt widzenia, aby znaleźć rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron. 

Przykładów takich sytuacji można mnożyć, ale ważne jest, aby pamiętać, że takie konflikty nie sprzyjają dobremu klimatowi w relacji.

A teraz najważniejsza część dzisiejszego przekazu.

Nawet jeśli wygrasz dyskusję z drugą osobą i ta przyzna Ci rację, pamiętaj, że w dłuższej perspektywie wasza relacja przegrywa. Dlaczego? Bo jesteś przeciwko osobie, z którą budujesz związek. Chociaż wydaje Ci się, że w danej chwili odniosłeś zwycięstwo, to w rzeczywistości przegrywasz. Jak będziesz się czuł, gdy twój partner będzie źle się z tym czuł? Jak długo cieszyć się będziesz swoim zwycięstwem? Dlatego warto skupić się na budowaniu porozumienia i wspólnym rozwiązywaniu problemów, a nie na udowadnianiu swojej racji.
Czy wygrana w dyskusji z partnerem sprawi, że będzie on chętniej angażował się w waszą relację? Czy spędzanie czasu razem będzie dla niego bardziej kreatywne i radosne? Dobrze wiesz, że tak nie będzie. 

Jeśli spojrzeć na to, o czym mówimy, to można to ująć w kategoriach wyboru. **Masz wybór między staraniami o wzajemne zrozumienie i rozwijaniu waszej relacji, a dalszym oddalaniem się od siebie. **Wybierając konflikt i naciskanie na swoją rację, tracisz czas i energię, które mogłyby być wykorzystane na tworzenie wspaniałych chwil razem. Lepiej skupić się na budowaniu pozytywnej atmosfery w waszej relacji, zamiast tworzyć klimat pełen napięć i nieporozumień.

Temat "Ja mam rację, a ty nie" jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na waszą relację jako całość. 

Naukowcy udowodnili, że to, co widzimy i uważamy za prawdę, jest powiązane z emocjami, jakie w danej chwili doświadczamy. **Kiedy nasze emocje szaleją, odbieramy rzeczywistość w inny sposób niż wtedy, gdy czujemy spokój, miłość i zaufanie. **Dlatego ważne jest, aby być świadomym swoich emocji i ich wpływu na percepcję rzeczywistości, aby lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach i unikać konfliktów w relacjach.

Nie trzeba zagłębiać się w naukowe rozważania, aby znaleźć sposób na lepszą komunikację z partnerem. Wystarczy skupić się na zrozumieniu i akceptacji tego, co druga strona mówi i robi. To nie chodzi o przyznawanie racji, a raczej o zrozumienie i szanowanie punktu widzenia drugiej osoby. Małe gesty, takie jak uważne słuchanie i obserwowanie, mogą pomóc nam zapanować nad własnymi emocjami i współodczuwać z partnerem. To tworzy dobre środowisko do rozwiązywania problemów i wzmacniania waszej relacji, zamiast oddalać was od siebie.

To, na czym się skupiamy, ma duże znaczenie w naszej relacji z partnerem. Warto zatrzymać się i w myślach powiedzieć sobie, że musimy zrozumieć i zaakceptować, co się dzieje, a także dowiedzieć się, dlaczego to takie ważne i co stoi za tym. Skupienie się na takim podejściu jest o wiele bardziej konstruktywne niż próba udowodnienia swojej racji i słuchanie drugiej osoby tylko po to, aby pokazać jej, że się myli. To pozwoli nam zrozumieć siebie nawzajem i stworzyć pozytywne środowisko do rozwiązywania problemów.

Zrozumienie to kluczowy element w budowaniu pozytywnej komunikacji z partnerem. Kiedy zrozumiemy, co druga strona doświadcza, stoimy po tej samej stronie i możemy razem tworzyć rozwiązania. Zrozumienie nie polega na przyznawaniu racji lub wykazywaniu błędów drugiej osoby. Polega ono na zrozumieniu, czego druga strona doświadcza w danej sytuacji. 

Często zdarza się, że w sytuacjach, kiedy czujemy, że mamy rację, reagujemy w sposób obronny i trudno nam zaakceptować, że może się mylimy. Właśnie dlatego bronimy swojego punktu widzenia, bo nie chcemy uznać, że jest on błędny. Jednakże, **ważne jest zrozumienie, że przyznawanie się do własnych błędów nie oznacza, że jesteśmy słabi. **Wręcz przeciwnie, pokazuje to naszą dojrzałość i umiejętność do nauki na własnych błędach. 

Drugą kwestią, która utrudnia nam zaakceptowanie, że mogliśmy się pomylić, jest nasze ego. Często w kwestiach, gdzie czujemy, że mamy rację, nie chcemy czuć się pomijani lub mniejsi od drugiej osoby. Unikamy uczucia winy lub zawodu, które może wyniknąć z uznania, że nasze przekonania były błędne. Jednakże, warto pamiętać, że **każdy człowiek popełnia błędy, a to, czy jesteśmy w stanie je przyznać, pokazuje naszą siłę i dojrzałość. **Przyjęcie swoich błędów i chęć do nauki i doskonalenia się jest kluczowa w każdym związku.

Podczas rozmowy z partnerem ważne jest, aby wyrażać swoje emocje, ale równie istotne jest dodanie słów zrozumienia i akceptacji. Można powiedzieć np. "Nie chcę Cię zawieść i rozumiem, co teraz czujesz. Chcę zrozumieć to w każdym detalu." Takie podejście pozwala uniknąć eskalacji konfliktu i pokazuje, że szanujemy uczucia drugiej osoby.

Podczas wyrażania swoich emocji i zrozumienia drugiej osoby, ważne jest, aby były one szczere i prawdziwe. Dzięki temu otwiera się przestrzeń do szukania rozwiązań, które będą służyć waszej relacji jako całości i pozwolą na wzrost dla każdej ze stron.

Kluczowe w relacji nie jest unikanie sytuacji, w których nie zgadzacie się, lecz podejście do nich z zrozumieniem i akceptacją. To doświadczenie przyczynia się do rozwoju waszego związku. Warto jednak szukać głębszego zrozumienia, ponieważ często drobne wydarzenia wywołują większe reakcje, co oznacza, że coś się przelało. **Pamiętajmy, że ludzie nie działają celowo, aby skrzywdzić drugą osobę, lecz z powodu niezaspokojonych emocji i potrzeb. **Dlatego to, co się dzieje, może być wskazówką, na co zwrócić uwagę i jak wspierać się nawzajem w związku.

**Sztuką jest słuchanie, aby usłyszeć, a nie słuchanie, aby odpowiedzieć. **Należy skupić się na drugiej stronie - na tym, co czują, jak się czują i skąd to tak naprawdę się bierze. Dzięki temu można dowiedzieć się bardzo cennych rzeczy, które przyczynią się do wzmocnienia waszej relacji i was jako partnerów.

Działaj i pamiętaj, że jak coś się dzieje to warto sięgać po narzędzia i nowe umiejętności.