https://hook.eu1.make.com/fjc3hsk1xoll5f3y1fbip917tdxs4azx

Związek
|
6/5/23

3 najczęstsze błędy w komunikacji i jak je naprawić, aby uniknąć kłótni.

3 pomyłki, które zmieniają rozmowę w kłótnie! Jedno rozwiązanie!

3 najczęstsze błędy w komunikacji i jak je naprawić, aby uniknąć kłótni.

3 pomyłki, które zmieniają rozmowę w kłótnie! Jedno rozwiązanie!

Podczas rozmowy może dojść do kłótni i mówimy rzeczy, których później żałujemy. To prowadzi do ranienia siebie nawzajem i pogłębia konflikt. **Warto zauważyć moment, w którym sytuacja zaczyna się pogarszać i podjąć konstruktywne działania, takie jak akceptacja, słuchanie i zrozumienie. **
W konflikcie ważne jest, aby pozostać po jednej stronie i nie podzielić się na dwie. Możemy mieć różne poglądy, ale nadal siedzimy na tej samej ławce.

Domyślamy się, że rozumiesz już po przeczytaniu tych kilku zdań, o co zawsze dbamy! 

Prawda jest taka, że można mieć różne opinie, patrzeć na rzeczy inaczej, mieć odmienne preferencje i cele. To nie musi prowadzić do konfliktów i trudnych rozmów każdym razem.

Mimo pojawienia się emocji i zmiany stanu, istnieją sposoby, aby utrzymać konstruktywną komunikację i wzbogacić waszą relację zamiast jej szkodzić.

#1 pomyłka
Często popełnianą pomyłką jest przerywanie rozmówcy w połowie zdania lub ucinanie konwersacji zanim partner zdążył się wypowiedzieć. Tego typu zachowanie uniemożliwia zrozumienie całego przekazu i reagowanie na nim tylko na podstawie części informacji. Reagujemy emocjonalnie na to, co naszym zdaniem oznacza fragment wypowiedzi, zamiast słuchać i zrozumieć cały kontekst. 
Niestety, emocje często idą za naszym interpretowaniem przekazu, a nie za sytuacją samą w sobie. To prowadzi do bezsensownych dyskusji o tym, kto ma rację, zamiast skupienia się na samym temacie. Warto zauważyć, że nasze wnioski i obrazy biorą się tylko z fragmentu wypowiedzi i że trzeba słuchać, by zrozumieć całą sytuację.

Naszą radą jest dopytanie, upewnienie się i spuentowanie tego, co usłyszeliśmy, aby uniknąć nieporozumień. Warto sparafrazować wypowiedź i podsumować ją pytaniem:** "Czy dobrze rozumiem?".**

Prawdziwe zainteresowanie i skupienie na osobie oraz temacie przyczynią się do prowadzenia konstruktywnych rozmów.

#2 pomyłka
Drugą pomyłką, którą często popełniamy, jest postawa, jaką przyjmujemy w rozmowie. Nasze fizyczne reakcje, takie jak spoglądanie na zegarek, głębsze oddechy, kiwanie głową, mogą być niezgodne z sytuacją i prowadzić do nieporozumień.** Często te reakcje są zapalnikiem, który przerywa rozmowę i prowadzi do konfliktu. Dlatego warto kontrolować swoje reakcje i zastanowić się, co faktycznie oznaczają.** Może się okazać, że nasza postawa wynika z innych spraw, które mają miejsce w naszej głowie, a nie z rozmowy. Nasze reakcje powinny być świadome, aby uniknąć błędnych osądów i nieporozumień.

#3 pomyłka
Trzecią pomyłką, którą warto wyeliminować w związku, jest dopasowywanie się w dół do partnera. Jeśli partner używa sformułowań lub słów, które nas dotykają, nie musimy odwdzięczać się tym samym. W relacji ważne jest utrzymywanie standardów, a jeśli partner je łamie, nie oznacza to, że my również powinniśmy to robić. 
Licytacje i wypominki związkowe prowadzą tylko do konfliktów. Warto skupić się na tym, co chce przekazać partner i skąd się to bierze, zamiast odgrywać się na nim. Emocje w głosie, postawa czy tonie partnera to informacje, które możemy przeanalizować i wykorzystać, a reagowanie na czuja nie zawsze przynosi dobre rezultaty.

Trzy błędy, dużo świadomości i zmiana znaczenia.
Choć brzmi to prosto, zrozumienie tego wymaga praktyki i ćwiczeń. Dzięki temu treningowi **będziesz w stanie utrzymać standard i konstruktywny styl wypowiedzi, nawet jeśli czasami nie zgadzasz się nawet w najprostszych sprawach. **Pozostawajcie po jednej stronie i rozmawiajcie ze sobą o wszystkim, warto! 
Taka praktyka pomoże Wam w każdej sytuacji i rozmowie, z zachowaniem standardów.