https://hook.eu1.make.com/fjc3hsk1xoll5f3y1fbip917tdxs4azx

Związek
|
13/5/23

Skuteczne przeprosiny: Jak naprawdę działać po trudnych sytuacjach i odzyskać zaufanie

Przepraszanie po trudnej rozmowie czy sytuacji: Klucz do skutecznych i sensownych przeprosin

Skuteczne przeprosiny: Jak naprawdę działać po trudnych sytuacjach i odzyskać zaufanie

Przepraszanie po trudnej rozmowie czy sytuacji: Klucz do skutecznych i sensownych przeprosin

Czy zdarzyło się wam kiedyś pokłócić?

Oczywiście, że tak. W życiu każdemu zdarza się kłótnia, niezależnie od tego, czy jest ona mała czy duża. Nie zawsze łatwo jest po tym trudnym czasie wrócić do porozumienia.

Dziś chcemy skupić się na znaczeniu słowa "przepraszam" i jak ważne jest przepraszanie drugiej osoby. Czy istnieją sposoby, które sprawiają, że przeprosiny są bardziej skuteczne? Czy możliwe jest przepraszać i zapominać?

Na samym początku chcielibyśmy podkreślić, że samo "przepraszam" to zbyt mało! To słowo samo w sobie nie rozwiązuje problemów. Oczywiście, ma ogromną moc, ale aby to słowo-magiczne zaklęcie rzeczywiście zadziałało, konieczne jest więcej niż tylko jego wypowiedzenie.

Kłótnie i trudne sytuacje niosą za sobą wiele strat i szybko się eskalują, jeśli nie podejmiemy prawdziwej zmiany w naszych postawach i działaniach. Przepraszanie jest umiejętnością, którą musimy się nauczyć!

Przepraszanie może czasem zatkać przeciek i zaszyć dziurę, przez którą ucieka najcenniejsza rzecz - wspólnie spędzany czas!

Dzisiaj pragniemy mocno podkreślić, że nie warto marnować otrzymywanej przez naszego czasu. Ostatnio wiele się u nas dzieje - przeprowadzka, nowe projekty i rosnące dzieci, a także sytuacje, które nie zawsze są przyjemne. To po prostu życie... To, co doświadczamy, ma wpływ na nas, i czasami, niezależnie od tego, czy tego chcemy czy nie, nie zawsze jesteśmy dla siebie wyrozumiali i życzliwi.

Przyjrzeliśmy się tym momentom, które powodują uszkodzenia w naszej relacji i zastanawialiśmy się, jak naprawić to, co zostało naruszone. Okazało się, że przeprosiny odgrywają ważną rolę!

Jeśli przeprosiny mają mieć skuteczność w waszej relacji, powinniście sobie zadać pewne pytania... Czym tak naprawdę przeprosiny się dla nas różnią? Co się zmienia po ich wypowiedzeniu? Jakiego celu i rezultatu się spodziewamy?

Okazuje się, że każdy ma różne wyobrażenie o tym, jak powinny wyglądać szczere przeprosiny, i nie wszyscy mają takie same oczekiwania. Odkrycie tej różnicy w naszej relacji miało wiele znaczenia dla naszego zrozumienia, jak każde z nas rozumie słowo "przepraszam"

**Kilka praktycznych podpowiedz do zastosowania od zaraz. **

Przede wszystkim, przepraszanie i wyjście z trudnych momentów to proces, a nie jednorazowe zdarzenie.

Czasami, gdy sytuacja staje się naprawdę trudna, jedna ze stron może się zatrzymać i powiedzieć "przepraszam", ale nie chce kontynuować rozmowy. Ten moment zmienia wszystko, ponieważ jedna ze stron przestaje angażować się w dalszą dyskusję, twierdząc, że już przeprosiła. Tymczasem druga osoba nadal chce kontynuować rozmowę lub nie zmienia swojego stanu emocjonalnego i postawy wobec drugiej osoby.

Jeśli naprawdę chcemy wyjść z tej sytuacji, **musimy przede wszystkim słuchać drugiej strony i odczuć to, co ona czuje. **Musimy zrozumieć, skąd te uczucia wynikają, co się wydarzyło i jakie emocje druga osoba aktualnie przeżywa. Często emocje eskalują, zwłaszcza w naszych związkach, gdy nie słuchamy i nie dostrzegamy siebie nawzajem. Zamiast słuchać, zaczynamy mówić o sobie nawzajem, podnosimy głos, próbujemy wyjaśnić, że druga osoba zachowuje się dziwnie i nie powinna tak reagować. Ale o co tak naprawdę nam chodzi?

Ważne jest, abyśmy nauczyli się słuchać drugiej strony, próbować zrozumieć jej perspektywę i odczuć jej emocje. Tylko wtedy będziemy w stanie budować zdrową komunikację i wyjść z trudnych sytuacji.

Może brzmi to znajomo? 

Zrozumienie drugiej osoby i jej uczuć jest kluczowe, ponieważ w tym momencie pojawia się możliwość wyjścia z tej trudnej sytuacji.

Słowa, które u nas okazały się magiczne, to: "Bardzo chcę Cię przeprosić, ale jeszcze bardziej chcę zrozumieć, co czujesz i jak się teraz czujesz! Nie chodzi mi tylko o przepraszanie, chcę wiedzieć, co mogę zrobić, abyś nigdy więcej nie czuła się przez mnie tak! "

Ta lub podobna formuła, wypowiedziana szczerze i prawdziwie, stwarza przestrzeń, w której słychać: "Cokolwiek mówisz i robisz, zależy mi na tobie i nie opuszczę Cię. Jestem gotowy słuchać, wspierać twój rozwój i lepiej cię zrozumieć."

To podejście otwiera drogę do odbudowy zaufania i budowania głębszej relacji.

W wyniku naszych działań, przeprosiny, podobnie jak kłótnie i nieporozumienia, wywołują słowa i drobne zdarzenia. Kłótnia często rozpoczyna się od pewnego momentu - warto podkreślić, że słowo jest ważne, ponieważ słowo i postawa są tylko iskrami. Kłótnia trwa. Podobnie, słowo "przepraszam" tylko odcina dopływ paliwa do płonącego ognia, ale ból i sytuacja nadal trwają. **Dlatego konieczne jest przejście do naprawy. **Proces naprawy trwa, a zrozumienie drugiej osoby jest kluczem. Mówienie o sytuacji tylko z własnej perspektywy nie pomaga. Jednak mówienie o sytuacji i o sobie w kontekście - rozumiem i dostrzegam, co zrobiłem tobie, rozumiem, skąd to wynikło - to już jest duży krok naprzód. Jeśli taka postawa jest szczera i zależy ci na drugiej osobie, można powiedzieć, że przyjmując taką postawę, podejmujesz najważniejsze działania w celu ugasić największy pożar, jakim jest dana sytuacja.

Czy to załatwia sprawę i możesz już pójść nalać wody do wanny i zapalić świeczki? Tego nie wiemy, ale wiemy, że oprócz tej postawy i przeprosin, konieczne są konkretne działania.

Działania są tym, co tworzy związek.
Działania są tym, co może zrujnować związek.
Działania są tym, co przywraca związek do stanu, o którym pisaliśmy na początku.
Działania są tym, co sprawia, że chcecie ponownie budować coś wspólnie...

Przeprosiny mają moc, jeśli są szczere i niosą ze sobą nawet najmniejszą zmianę!
Jeśli jesteś osobą, która otrzymuje przeprosiny, pamiętaj, aby docenić te drobne gesty i w ten sposób wzmacniać więź!
Jeśli jesteś osobą, która przeprasza, pamiętaj, że osoba, którą przepraszasz, musi to czuć, a nie tylko słyszeć.

Nie marnujcie czasu, który macie razem, ponieważ macie wiele doświadczeń i możecie cieszyć się nimi razem!