https://hook.eu1.make.com/fjc3hsk1xoll5f3y1fbip917tdxs4azx

Związek
|
25/3/23

Wspólny rozwój osobisty to klucz do szczęśliwej i spełnionej relacji | 6 sposobów

Jak inspirować swojego partnera do rozwoju osobistego dla dobra waszej wspólnej relacji?

Wspólny rozwój osobisty to klucz do szczęśliwej i spełnionej relacji | 6 sposobów

**Jak inspirować swojego partnera do rozwoju osobistego dla dobra waszej wspólnej relacji? **

Jeśli czytasz ten e-mail, to znaczy, że masz świadomość, jak ważne jest rozwijanie się osobiście, szlifowanie swoich umiejętności oraz trenowanie swojego umysłu każdego dnia. W życiu nie dzieją się rzeczy same, to my musimy rosnąć w zgodzie z naszym prawdziwym ja, doświadczać, posiadać, umieć i czuć - w ten sposób nabieramy doświadczenia i zyskujemy wiele nowych umiejętności. Życie staje się lepsze tylko wtedy, kiedy to my sami stajemy się lepsi poprzez osobisty rozwój i ciągły trening.

**Często pojawia się pytanie: **
Jak przekonać swojego partnera do osobistego rozwoju? 
Jak zachęcić go, abyśmy razem jako para rozwijali się w obszarach ważnych dla naszej relacji? 
W jaki sposób możemy to zrobić, aby nie miał on poczucia, że z nim jest coś nie tak lub że potrzebuje pomocy od innych ludzi, których nie zna i z którymi nie czuje więzi? 

Często zdarza się, że kiedy wszystko idzie dobrze, nie chcemy niczego zmieniać. Jednak, warto pamiętać, że ciągły rozwój osobisty jest kluczem do sukcesu zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

To pytanie ma różne formy dlatego postanowiliśmy poruszyć ten wątek i przygotowaliśmy dla Was konkretną wskazówkę, jak bezpiecznie rozpocząć rozmowę na ten temat z Waszym partnerem.

Rozwój osobisty to klucz do szczęścia
Pierwsza sprawa, jaką chcemy poruszyć, to kwestia osobistego rozwoju, wzrostu, pozytywnych zmian, postępu, a także poszerzania swoich horyzontów życiowych i mentalnych. To działania, które w dużej mierze określają nasze życie. Chcielibyśmy Cię przekonać, że takie podejście zawsze generuje POCZUCIE SZCZĘŚCIA.

W życiu często bywa tak, że ludzie pomijają dwie kluczowe kwestie: jak osiągnąć szczęście oraz jak znaleźć drogę do niego w ramach swojego związku czy relacji. Często szukamy sposobów, które pozwolą nam na bycie szczęśliwym. Jednak to, co zawsze działa, to odnalezienie szczęścia w samym działaniu - zarówno w kontekście osobistym, jak i w relacji z drugą osobą. Rozwój jest naturalnym elementem każdego życia. Kluczem do osiągnięcia szczęścia jest świadomy rozwój - ten, który wybieramy, a nie ten, który narzuca nam życie.

Nasza podpowiedź** **dotycząca rozpoczęcia rozmowy na temat osobistego rozwoju w relacji ma na celu wywołanie u Twojego partnera ciekawości i otwartości na to, co masz do zaoferowania. Prawdopodobnie zechce on dowiedzieć się więcej i kontynuować swoją drogę rozwoju. Co możesz w takiej sytuacji oczekiwać? Postępów i zmian w ważnych dziedzinach Waszego życia, które będą przyczyniać się do wzmocnienia Waszej relacji.

Chcielibyśmy rozpocząć od kwestii, która często wywołuje pewne obawy u partnerów, czyli rozwój osobisty. Kiedy słyszą o tym, że powinni się rozwijać, często interpretują to jako sugestię, że coś jest nie tak z tym, kim są. Wywołuje to w nich negatywne skojarzenia i opory przed zmianami. Rozwój osobisty jest wspaniałą sprawą, ale ważne jest, aby przekazywać tę informację w odpowiedni sposób. 

W tym celu, przedstawiamy 6 punktów, które pomogą Ci przekazać tę myśl w sposób, który nie wywoła u Twojego partnera negatywnych skojarzeń i oporów.

Nasza podpowiedź:

  1. **Kluczowe w przekazaniu idei osobistego rozwoju w relacji jest sposób, w jaki się o tym mówi. **

Komunikacja wpływa na końcowe rezultaty. Jeśli Twojemu partnerowi wydaje się, że chcesz go naprawić lub zmienić, zanim zaczniesz mówić o rozwoju osobistym, powinieneś zacząć od przekazania swoich potrzeb i oczekiwań. 
Na przykład, możesz powiedzieć: "Kocham Cię i chcę, abyśmy poznawali się wzajemnie każdego dnia. Nie chcę, abyśmy byli tylko dobrą parą, ale chcę, aby nasz związek był pełen miłości, radości, skupienia, osiągnięć, przygód i bezpieczeństwa. Zdecydowałam, że będę się rozwijać i szukać sposobów na to, aby nasza relacja właśnie tak wyglądała, a my doświadczali tego razem. Chciałam zapytać, czy jest to dla Ciebie równie ważne i jak na to patrzysz". 
W ten sposób partner zrozumie, że rozwój osobisty jest dla Ciebie sposobem na wzmocnienie Waszej relacji, a nie narzędziem do jego zmiany czy naprawienia.

  1. **Jeśli otwarcie przedstawisz swoje oczekiwania i zobowiązania, a następnie zapytasz partnera o to, do czego on się zobowiązuje i co wybiera w temacie waszej relacji, prawdopodobnie usłyszysz odpowiedź typu "też mi na tym zależy" lub coś podobnego. **

Jest to często sygnał zgody ze strony partnera. Jednak, jeśli zareaguje on negatywnie, to może być to wynikiem jego niepewności lub braku zrozumienia. 
W takim przypadku, złap go za rękę i powiedz mu jeszcze raz na czym Ci zależy, wkładając w to więcej miłości, pasji, empatii, energii i serca. To pomoże mu zrozumieć, że rozwój waszej relacji jest dla Ciebie ważny, a jego reakcja wynikała tylko z niepewności lub braku zrozumienia.

  1. Kolejnym krokiem jest zapytanie partnera, co możecie zrobić razem, aby ruszyć w drogę rozwoju. Możecie omówić, jakie działania podejmować i jak je realizować, oraz zapytać, co partner widzi jako kluczowe dla osiągnięcia tego celu.

 

Prawdopodobnie posiada on rozwiązania, gdyż mężczyźni często myślą w kategoriach problemów i ich rozwiązań. 
Dlatego warto skorzystać z tej naturalnej cechy, a przedstawione rozwiązania zostawić na później, skupiając się na propozycjach partnera.

  1. W przypadku, gdy partner nie reaguje entuzjastycznie na pomysł rozwoju osobistego, można usłyszeć odpowiedź typu "nie wiem", "nie zastanawiałem się nad tym" lub "nie mam doświadczenia".

 

Taka reakcja otwiera jednak nową przestrzeń do rozmowy i wymaga odpowiedzialnej i świadomej komunikacji. Ważne jest, aby partner poczuł, jak ważna dla nas jest ta kwestia. Dlatego, gdy usłyszysz taką odpowiedź, zacznij od przekazania mu, jakie to dla Ciebie istotne. 
Chodzi nie tylko o to, żeby usłyszał nasze słowa, ale także o to, aby zrozumiał, jak bardzo zależy nam na tym temacie i poczuł motywację do wspólnego rozwoju.

  1. Zacznij od siebie i daj przykład. Odpowiedź o książce, kursie, szkoleniu, kanale na Instagramie czy Youtubie, który Ci wiele daje. Opowiedz o tym, co Ci pomaga i jakie korzyści z tego czerpiesz. Nie oczekuj natychmiastowej reakcji ze strony partnera, pamiętaj, że pokazywanie i mówienie o swoim przykładzie to jak zasianie małego nasionka, którego rezultaty mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie.

 

Bądź osobą, która jest przykładem, a nie tylko mówi, co należy zrobić. Oczekiwania odłóż na bok i skup się na podlewaniu tego, co zasadziłeś.

  1. Zaplanuj rozwój jako para: kluczowy krok do osiągnięcia celów. Wspólny rozwój osobisty jako narzędzie do osiągania sukcesu i szczęścia w życiu osobistym i związku.

 

Dowiedz się, co jest ważne dla Twojego partnera i zainteresuj się jego celami i marzeniami. Podpowiedz mu książki, szkolenia i media społecznościowe, które mogą pomóc. 
Pokaż przez swój przykład, że rozwój osobisty prowadzi do osiągania celów i marzeń. Najważniejsze to działać razem w kierunku wyznaczonych celów.

Zadanie na najbliższy tydzień

Twoim zadaniem jest wdrożenie tego u siebie.
Druga część zadania to pomoc innym z Twojego otoczenia. 

Możliwe, że masz kogoś, kto kocha się rozwijać ale ma wyzwanie z tym, że nie wie jak zaprosić kogoś do tego, aby robił to z nią wspólnie. 

Naucz ich tego 6 punktowego systemu i pamiętaj, że najlepiej uczyć na swoim przykładzie. 

Daj znać na grupie na FB jak to zadziałało u Ciebie i do usłyszenia!