https://hook.eu1.make.com/fjc3hsk1xoll5f3y1fbip917tdxs4azx

Związek
|
8/4/23

4 kroki do tego, aby wybaczyć w związku

Jak wybaczyć w związku i ruszyć do przodu bez obawy, że przeszłość powróci?

4 kroki do tego, aby wybaczyć w związku

Jak wybaczyć w związku i ruszyć do przodu bez obawy, że przeszłość powróci?

Wybaczenie jest kluczowe w związku, ponieważ błędy są nieodłącznym elementem każdej relacji. Niemniej jednak, zapominanie i odpuszczanie nie oznaczają automatycznie wybaczenia i przebaczenia. Łatwo o tym mówić, ale trudniej to zrobić!

To, co się dzieje między wami, może działać jak rysa na szkle, która z czasem może pękać i stać się czymś trudniejszym do naprawienia. Pojawienie się problemów z przeszłości w waszej relacji jest sygnałem ostrzegawczym, że coś nie zostało jeszcze między wami rozwiązane.

Dziś omówimy cztery kroki, które pomogą ci naprawdę wybaczyć i ruszyć do przodu w przyszłości, nie martwiąc się, że ktoś kiedyś wykorzysta twoje przeszłe błędy przeciwko tobie lub jako argument w swojej obronie.

Przechodząc do tematu, chcemy zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach częściej zdarza się odciąć ludzi i zrezygnować z nich całkowicie niż naprawdę wybaczyć i budować relacje. Dzisiejsza rozmowa nie dotyczy tylko związków intymnych, ale także relacji z dziećmi, rodzicami, teściami czy innymi osobami, zarówno bliskimi, jak i dalekimi. Łatwo jest wszystko porzucić, ale istnieje sposób, aby nie stracić ważnych osób w naszym życiu. Naprawdę wybaczyć wymaga zaangażowania, a to czasami bywa trudne, ale zdecydowanie jest to możliwe.

W kontekście bliskich relacji, jeśli nie pojawia się wybaczenie, może zdarzyć się, że nie odcinasz danej osoby, ale żyjesz w mentalnej rozłące lub w czymś "poprawnym", co już na pewno nie przypomina wspaniałej, zakochanej relacji. **Godzisz się na obniżenie standardów i co najgorsze, akceptujesz to! **Takie podejście jest łatwiejsze, ponieważ nie wymaga od nas wiele siły, aby po prostu zamilczeć. Jednak ból i konsekwencje takiej decyzji i postępowania mogą być bardzo bolesne. Lepiej jest zrobić coś na początku, aby odmienić sytuację, a następnie czerpać maksymalną korzyść z tego, że jesteście razem!

Jeśli nie potrafisz wybaczyć, pamiętaj - ta sprawa pojawi się w innej formie między wami. Będziecie musieli zmierzyć się z kolejnymi problemami, które spowodują jeszcze więcej zamieszania, bólu i wrogości. Brak zrozumienia zbuduje poważny mur między wami, który może być bardzo trudny do przełamania.

Sama tylko myśl o takiej sytuacji wywołuje dreszcze. Dlatego czytaj dalej uważnie, ponieważ jest to naprawdę ważne!

**Gdzie jest potrzebne wybaczenie? **
Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych rzeczy - trudnych i tych mniejszych spraw, które mogą mieć wpływ na waszą relację. Często słyszymy o potrzebie wybaczenia przy okazji zdrady fizycznej, ale dotyczy to również wielu innych sytuacji, zachowań i postaw, które szybciej mogą zniszczyć związek niż tylko jedna fizyczna zdrada.

Zanim przejdziemy do tych czterech kroków, warto zastanowić się, jakie są w twojej relacji i życiu obszary, gdzie przydałoby się więcej wybaczania. Prawdziwego wybaczania. Jeśli uda ci się naprawdę wybaczyć i ruszyć do przodu, możesz zmienić swoje życie nie do poznania.
 Jest to niesamowite uczucie, prawda? I o to właśnie chodzi...

Przechodzimy teraz do tych czterech kroków.

PIERWSZY KROK, bez którego nic, co napiszemy później, nie ma sensu i nie zadziała.
Wybór, że chcesz wybaczyć!
Nie można mówić o prawdziwym wybaczeniu, jeśli ktoś cię zmusza do tego lub jeśli czujesz, że musisz to zrobić, ale brak w tym prawdy. Nie można wybaczyć tylko dlatego, że ktoś inny tego chce. Musisz dokonać tego wyboru i chcieć tego osobiście. Z naszych doświadczeń wynika, że tylko wtedy wybaczenie ma realną moc zmienić coś tu i teraz, jak i na przyszłość.

Czyli, słyszymy od osoby: Chcę wybaczyć i jestem gotowy/a na całą tę ciężką pracę. Odpuszczam swoje ego i chcę działać dalej. Robię to dla nas i dla siebie! Tutaj przydaje się pewnego rodzaju zobowiązanie. Zrobię to - wybaczę - bez względu na to, ile to kosztuje czasu i energii. Dlaczego? Ponieważ jeśli znajdziesz odpowiedni powód, aby wybaczyć (pamiętaj, że nie mówimy tutaj o odpuszczaniu czegoś komuś od tak), to znajdziesz też sposób, aby to zrobić! **Trzymanie w sobie czegokolwiek nigdy nie przynosi dobrego. **To tak, jakby trzymać w sobie coś na wzór trucizny. Wybaczenie jest lekarstwem, które działa na wiele dolegliwości, podobnie jak uśmiech, który jest jedyną krzywą, która potrafi wyprostować wiele spraw. :) 

Tutaj pojawia się bardzo ważna kwestia. Jeśli już masz to zobowiązanie, że wybaczysz i masz wystarczający powód, aby działać - będziesz działać z miejsca wybaczania, a nie z miejsca, gdzie emocje związane z całą sytuacją rosną i objawiają się jako złość, frustracja, gniew, a słowa "jak mogłeś/aś" itd. Działasz z miejsca - "wybaczam", a nie "jak mogłeś/aś to zrobić, ty..." (i tu lista epitetów na temat osoby).
Czasami będziesz czuł/a, że nie chcesz wybaczyć i że chcesz po prostu rzucić to wszystko w kąt. Jednak, jeśli będziesz działał/a w zgodzie z pierwszym punktem, masz szansę to zrobić!

**DRUGI KROK **
**Szczerość i prawda! **
To jest bardzo ważne w procesie wybaczania. Czasem czujemy, że to, co się stało, jest takie i takie, i takie. Mamy nasz własny opis, nasz własny obraz i znaczenie. Widzimy to tak i koniec. **Szczerość i prawda prowadzą do zrozumienia. **Wszystkie domysły, pytania bez odpowiedzi, zniekształcenia i generalizacje prowadzą do eskalacji sytuacji. Jak mówi przysłowie: prawda nas wyzwoli, ale najpierw może nas trochę wyprowadzić z równowagi. W tym etapie staramy się zrozumieć i zebrać wszystkie informacje... Dlaczego do tego doszło między wami? **Rzeczy w związku nie przytrafiają się przypadkiem. Zawsze jest jakiś powód. **Warto znaleźć i zrozumieć ten powód. Pamiętaj, że lekarstwo istnieje na wiele dolegliwości, ale bez odpowiedniej diagnozy i pewności co jest problemem, możemy podawać różne rodzaje rozwiązań, które nic nie dadzą!

W naszej książce "Po pierwsze miłość" (ebookaudiobook) mówimy o czymś takim jak "Szerlokowanie". To poszukiwanie tego, co kryje się za tym, co dostajemy w danej sytuacji. Tego prawdziwego powodu. To jest ważne i polecamy to zrobić, ponieważ jest to część procesu wybaczania. Kiedy znajdziesz prawdziwy powód tego, co się dzieje lub co się stało, będziesz mógł to naprawić ostatecznie!

TRZECI KROK 
Odpowiedzialność **
Ten krok wynika bardzo mocno z drugiego. O jakiej odpowiedzialności mówimy? Chodzi o to, że jeśli moje działania sprawiły ci ból, to biorę za to odpowiedzialność. Takie są fakty i na tym etapie nie warto mówić, że nie o to chodziło, że nie taka była moja intencja, itd. Odpowiedzialność bierzemy na siebie.
 Każde działanie i każdy komunikat, który przekazujemy po drugiej stronie, ma skutek.** To z tego skutku należy wziąć odpowiedzialność.

Jeśli jesteś osobą, która jest "pokrzywdzona", postaw na totalną szczerość i weź odpowiedzialność za to, co mówisz drugiej osobie i z jakiego miejsca to robisz. Czy punktem wyjścia jest chęć wybaczenia, czy raczej wyrzucenie z siebie tego, jak bardzo Ci źle?

Jeśli jesteś osobą, która dopuściła się czegoś nieodpowiedniego w stronę drugiej osoby, przyjmij odpowiedzialność za to, co się stało w konsekwencji twoich działań, postaw i słów.

**CZWARTY KROK **
**Zaufanie buduje się raz jeszcze w zmianie. **
Ten krok jest kluczowy i jednocześnie ostatnim krokiem w procesie wybaczenia. Dla budowania trwałych relacji ważne jest, aby wzajemne zaufanie było obecne. Jednak nikt nie będzie w stanie zaufać ponownie, jeśli nie poczuje, że druga osoba naprawdę chce coś zmienić. To poczucie jest kluczowe dla procesu wybaczenia. W drugim kroku zebraliście informacje, które są niezbędne do dokonania zmiany. Jeśli nie wiecie, co jest powodem, jak możecie coś zmienić? Obie zaangażowane w proces wybaczenia strony muszą działać razem, aby osiągnąć prawdziwe wybaczenie. Wybaczenie to moment w czasie, w którym zostawiamy coś za sobą i nie zabieramy ze sobą w dalszą drogę. Konieczne jest uzgodnienie i upewnienie się, co to oznacza dla was obojga. Totalne zrozumienie stanowi pomost do przyszłości i budowania trwałych relacji.

**Prawdziwe wybaczenie nastąpi jedynie wtedy, gdy zdecydujesz się na to samodzielnie i z pełnym zrozumieniem sytuacji. **Musisz dokładnie wiedzieć, skąd, jak i dlaczego doszło do tego, co miało miejsce. Odpowiedzialność za swoje postępowanie musisz przyjąć na siebie, przestając tłumaczyć swoje zachowanie. Ostatecznie, wybaczenie zostanie osiągnięte jedynie wówczas, gdy oboje dokonacie rzeczywistych zmian i poświęcicie się, aby wspólnie budować przyszłość.

Rozumiesz? 
To nie jest łatwy proces, o którym dziś mówimy. Jednak jest on ważny i pomógł nam rozwijać nasz związek do tego, czym jest dzisiaj. Wspólna walka z przeciwnościami jest nieodłączną częścią związku, a mądre i świadome wybaczanie daje możliwość przejścia przez wszystko razem.

**Zadanie na ten tydzień **
Twoim zadaniem na ten tydzień jest zidentyfikowanie 2-3, a może nawet 5 sytuacji, w których wybaczanie jest potrzebne. Mogą to być momenty, w których odwołujesz się do przeszłości, czujesz, że coś stanowi przeszkodę między wami, unikasz czegoś, a to gniecie cię gdzieś w środku. Możesz także czuć, że nadszedł czas, aby wybaczyć i przede wszystkim dać sobie ulgę.

Zadziałaj i daj znać jak to działa? 
I jakie to uczucie wybaczyć....